Mistři kung fu

Hung Gee Gung

wong fei hungJeden z uprchlíků, který našel v klášteře útočiště, byl Hung Gee Gung. Pravděpodobně byl mimořádně silný, měl neuvěřitelnou vůli a obrovský zájem i talent pro bojové umění. Všechny tyto vlastnosti vedly k tomu, že se stal jedním z přímých žáků opata Chi Sim Sum Si. Opat ho velmi intenzivně učil silovému stylu tygra. Již ve velmi krátké době se stal Hung Gee Gung jedním z nejlepších žáků v klášteře své doby.

Mnichové z jihošaolinského kláštera ve Fukienu stáli stále výrazněji proti dynastii Ching a proto byl jedné noci armáda klášter vypálila až na základní zdi. Jen několik mnichů a žáků se zachránilo, mezi nimi také Hung Gee Gung a jeho mistr opat Gee Sim Sum Si. Opat odešel do Kantonu a tam později vybudoval tichý klášter. Hung Gee Gung našel útočiště u divadelní skupiny Hung Shao. Tato skupina se plavila džunkami po přístavních městech jižní Číny. V jednom z těchto přístavních měst poznal Hung Gee Gung svou manželku Fong Wing Chun, neteř legendárního šaolinského mistra Fong Si Yu. Fong Wing Chun se naučila od svého strýce speciální bojový systém pocházející ze Šaolinu. Hung zkombinoval oba tyto šaolinské styly a vytvořil nový bojový systém, plný síly a flexibility.

Tygr – jeřáb

Nový bojový styl tygr – jeřáb se brzy proslavil v celé jižní Číně jako šaolinské Kung – Fu tygr-jeřáb nebo jednoduše Hungova pěst (Hung Kuen). Během let se stával Hung Gee Gung v jižní provincii stále slavnějším a nakonec byl nejpopulárnějším z pěti nejslavnějších velkých stylů Kung – Fu (Hung Gar, Mok Gar, Lee Gar, Choy Gar a Lau Gar).

Lam Sai Wing

(1860 - 1943)

lam sai wingLam Sai Wing vytvořil nejrozšířenější světově známou verzi dnešního Hung Garu. Je považován za jednoho z nejlepších bojovníků své doby. Narodil se v roce 1860 v Ping Chow v provincii Kwantung. Vyrostl za vlády dynastie Ching, potlačující národ. Vyrůstal v rodině bojového umělce a již jako velmi mladý začal trénovat Kung – Fu pod vedením svého otce.

Díky jeho tvrdé práci se brzy naučil vše ze stylu jeho rodiny. Dále trénoval pod vedením známých mistrů Kung – Fu a jeho Kung – Fu se výrazně zlepšilo. Nakonec se stal žákem legendárního Wong Fei Hunga a zůstal jeho žákem až do jeho smrti. Během mnoha let tvrdých tréninků se naučil od mistra vše. Byl nejznámějším žákem Wong Fei Hunga. Jeho sláva byla velká, zejména po vítězství jeho stylu Hung Gar na významném turnaji v Kung – Fu.

Lam Sai Wing byl velmi přátelská osoba a vždy pomáhal lidem v nouzi. Při mimořádné příležitosti prvních dnů republiky předváděl Lam Sai Wing své Kung – Fu, aby takto získal peníze na stavbu sirotčince v kantonu Kwangjau. Této ukázky se zúčastnil také prezident a byl tak nadšen, že ocenil Lam Sai Winga medailí za jeho velké činy a úsilí.

Lam byl vynikající učitel a učil obyvatelstvo veřejně svým dovednostem. Přicházelo za ním mnoho žáků z celé jižní Číny, aby mohli pod jeho vedením studovat Kung – Fu. Již velmi brzy měl mnoho opravdu dobrých žáků. Lam Sai Wing přijal syna své sestry Lam Jo ještě když byl velmi malý. Miloval ho jako vlastního syna, přijal ho za svého a předal mu své rodinné jméno.

Po pádu dynastie Ching byl Lam Sai Wing pozván do Hong Kongu, aby se tam usadil a stal učitelem Kung – Fu. Vzal tedy s sebou svého adoptivního syna, přišel do Hong Kongu a založil tam Southern Martial Physical Culture Association kde učil až do své smrti v roce 1943.

Jeho dům, v němž žil a učil patří dnes k nejstarším domům v Hong Kongu. Dodnes jsou dochovány originální dřevěné vstupní dveře, kamenná podlaha i tréninkové zbraně. 
Všude byla známa snaha Lam Sai Winga učit a rozšiřovat umění Hung Garu. Ještě více rozšířil toto umění vydáním tří knih o Hung Garu. Tím se stal v rámci Kung – Fu revolucionářem. Jeho knihy o třech hlavních formách stylu (Gung Gee Fook Fu Kuen, Fu Hok Sheong Ying Kuen a Tit Sin Kuen) slouží jako materiál studentům Kung – Fu dodnes.

Lam Jo

(1910 - 2012)

lamjByl adoptivním synem Lam Sai Winga,pod jehož vedením se věnoval studiu tradičního stylu Kung – Fu Hung Gar. Díky své píli ve studiu a talentu dostal od svého strýce již v 16 letech povolení otevřít vlastní školu. Po několika letech převzal vedení ve školách Lam Sai Winga aby podpořil svého sedmdesátiletého strýce.

S příchodem Lam Jo byl Hung Gar opět výrazně obnoven. Jako všichni ostatní mistři Hung Garu předchozích generací spojil nové poznatky s tradičním stylem. Vyvinul ze slavné formy Tygr – jeřáb formu pro dva lidi a přidal formy Lau Gar beze zbraně i s tyčí, Pek Kua Darn Do (šavle). Kromě toho doplnil Lam Jo tento styl svou vlastní zkušeností a zkombinoval sílu a stabilitu jižního stylu s rychlostí a flexibilitou stylu severního.Hung Gar mistra Lam Jo se stal velmi úspěšným. Během svých vyučování vzdělal mnoho žáků, kteří si pak otevřeli vlastní školy nejen v Hong Kongu či jižní Číně. Tím se stala rodina Lam světově známou.