Historie kung fu
Stručná historie Kung – Fu.
O vzniku Kung – Fu nejsou bohužel dochované žádné písemné zmínky. Proto je vznik tohoto bojového umění opředen mnoha legendami a mýty, které se dědí z generace na generaci.
V 5. století se prý v severní Číně v provincii Henan v šaolinském klášteře (název odvozen od hor Shaozhi)usadil indický mnich Bodhidharma, aby zde začal vyučovat zen-budhismus.
Jeho cílem bylo naučit mnichy žít ve spojení ducha, duše a těla… Tělesná schopnost mnichů však byla špatná a proto vytvořil Bodhidharma pohybové formy, které mnichům po hodinách meditací opět dodaly energii.
Po generace byla tato cvičení zlepšována a rozšiřována; na jejich základě potom vznikly pohyby označované jako 5 zvířat ze Šaolinu – drak, had, tygr, panter a jeřáb.
Dlouhou dobu se mohli naučit Kung – Fu pouze šaolinští mniši. Později, za vlády mandžuů, začal šaolinský klášter šířit toto umění i mezi rolníky, aby mohli bránit svá práva.
Šaolinské Kung – Fu
Šaolinské Kung – Fu je známé po celém světě a proto se tomuto klášteru také říká První klášter. Během staletí potom vznikly různé „podstyly“ šaolinského boxu. Jedním z nejpopulárnějších v Hong Kongu a v jižní Číně je Hung Gar Kung-Fu.
Historie jeho vzniku je úzce spojena s dějinami Jižního šaolinského kláštera. Ten byl vybudován v „Devíti lotosových horách“ – Gau Li Shan v provincii Fukien a měl se stát odnoží slavného Severního Šaolinu. Také tento klášter se brzy stal známým dík svým mistrům, nejlepším v jižní Číně.
Hung Gar
Hung Gee Gung
Jeden z uprchlíků, který našel v klášteře útočiště, byl Hung Gee Gung. Pravděpodobně byl mimořádně silný, měl neuvěřitelnou vůli a obrovský zájem i talent pro bojové umění. Všechny tyto vlastnosti vedly k tomu, že se stal jedním z přímých žáků opata Chi Sim Sum Si. Opat ho velmi intenzivně učil silovému stylu tygra. Již ve velmi krátké době se stal Hung Gee Gung jedním z nejlepších žáků v klášteře své doby.
Mnichové z jihošaolinského kláštera ve Fukienu stáli stále výrazněji proti dynastii Ching a proto byl jedné noci armáda klášter vypálila až na základní zdi. Jen několik mnichů a žáků se zachránilo, mezi nimi také Hung Gee Gung a jeho mistr opat Gee Sim Sum Si. Opat odešel do Kantonu a tam později vybudoval tichý klášter. Hung Gee Gung našel útočiště u divadelní skupiny Hung Shao. Tato skupina se plavila džunkami po přístavních městech jižní Číny. V jednom z těchto přístavních měst poznal Hung Gee Gung svou manželku Fong Wing Chun, neteř legendárního šaolinského mistra Fong Si Yu. Fong Wing Chun se naučila od svého strýce speciální bojový systém pocházející ze Šaolinu. Hung zkombinoval oba tyto šaolinské styly a vytvořil nový bojový systém, plný síly a flexibility.
Tygr – jeřáb
Nový bojový styl tygr – jeřáb se brzy proslavil v celé jižní Číně jako šaolinské Kung – Fu tygr-jeřáb nebo jednoduše Hungova pěst (Hung Kuen). Během let se stával Hung Gee Gung v jižní provincii stále slavnějším a nakonec byl nejpopulárnějším z pěti nejslavnějších velkých stylů Kung – Fu (Hung Gar, Mok Gar, Lee Gar, Choy Gar a Lau Gar).